Dünya Hipertansiyon Günü

Dünya Hipertansiyon Günü

17.05.2019 Cum 09:23

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO), Ameliyathane Hizmetleri Program Başkanı Öğr. Gör. Tuğba Öz, Dünya Hipertansiyon Günü hakkında konuştu.

İGÜ SHMYO Dünya Hipertansiyon Günü
Öğr. Gör. Tuğba Öz,"Dünya Hipertansiyon Günü, yüksek kan basıncından kaynaklanan önlenebilir hastalıklar olan inme (felç), kalp ve böbrek hastalıklarına dikkat çekmek ve halkı korunma, tanı ve tedavi konusunda bilgilendirmek amacıyla tanımlanmıştır. 17 Mayıs, her yıl Dünya Hipertansiyon Günü olarak kutlanmaktadır"

Hipertansiyon, kan dolaşımı için damarlarda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olduğunu dile getiren Öğr. Gör. Tuğba Öz, "Hipertansiyonun en sık rastlanan belirtileri; baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır" dedi.

Öğr. Gör. Tuğba Öz, "Hipertansiyonun nedenleri ise şu şekilde sıraladı: kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir" dedi.

Öz, hipertansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olacağını vurguladı.

Öğr. Gör. Tuğba Öz, Hipertansiyon gelişimini önlemek için şu açıklamalarda bulundu. "Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir" ifadelerini kullandı. 

Hipertansif Bireylerin Dikkat Etmesi Gerekenler:
  • Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli,
  • Sağlıklı beslenmeli,
  • Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli,
  • Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı
  • Tuz kullanımını azaltmalı,
  • Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli,
  • İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı
  • Kan basıncı düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01