Diş İpi

Diş İpi

26.04.2021 Pzt 11:59

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğr. Gör. Diş Hekimi Nuri Yeniev, günlük ağız bakımı hakkında bilgiler verdi. Nuri Yeniev "Sadece fırçalamak yetmez. Diş ipi veya arayüz fırçası kullanılmadan yapılan temizlik eksiktir’’ dedi.

Diş İpi
Ağız hijyenini sağlamak açısından sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez diş fırçalamak çok önemlidir. Ancak diş ipi kullanımı da bu günlük rutinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Çünkü fırça ile dişlerin kontak noktaları tam anlamıyla temizlenemez. Dişler fırçalansa da arayüzlerde besin artıkları kalmaya devam eder. Bu besin artıkları orada kaldıkça çürüklere ve ağız kokusuna sebep olabilir. Gördüğümüz çürüklerin ciddi bir kısmı bu arayüz çürükleridir. Bu sebeple gece yatmadan önce diş ipi kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde gece uykuda tükürük akışımızın da azalmasıyla diş çürüğü açısından elverişli bir ortam oluşturulmuş olur. Hastalarımız diş ipi kullanmaya başladıkları ilk günlerde zorlanabilirler ancak kullanmaya devam ettikleri takdirde alışkanlık kazanacak ve rahat bir şekilde kullanabileceklerdir.

Ağız hijyeninin sağlanmasında ağız çalkalama suları, ağız duşları ve arayüz fırçaları da kullanılabilir ancak en temel iki unsur diş fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Diş ipi kullanımı sadece dişlerimiz için değil diş etlerimiz için de çok önemlidir. Diş etlerinin daha sağlıklı olmasına katkı sağladığı için bir başka senep yoksa diş eti kanamalarını da önler. Bu sebeple sabah kahvaltıdan yarım saat sonra dişleri fırçalamak gece ise yatmadan önce dişleri fırçalayıp diş ipi kullanmak gerekir.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01