Covid-19 Sürecinde Obeziteye Dikkat

Covid-19 Sürecinde Obeziteye Dikkat

25.04.2021 Paz 11:40

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğr. Gör. Melis Merve Çakal, pandemi sürecinde obeziteye dikkat çekti. Öğr Gör. Melis Merve Çakal "Pandemi koşullarında sağlıklı yaşam biçimi davranışları terk edilmemelidir" dedi.

Obezite
Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hubei eyaletine bağlı Wuhan’da Aralık 2019’da ilk karşımıza çıkan Covid-19 virüsünün neden olduğu hastalık, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 12 Mart 2020’de pandemi olarak ilan edildi. Bu hastalığın yayılımını önlemek için ise kişisel koruyucu ekipman kullanımı, sosyal izolasyon ve karantina altına alınma uygulanmaya başlamıştır.

Öğr. Gör. Melis Merve Çakal, "Bu uygulamalar bireylerin sosyal hayatlarında değişiklik yapmak zorunda bırakmıştır ve bu değişiklikler sonucu bireyler sağlıklı yaşam biçimi davranış alışkanlıklarından uzaklaşmak durumunda kalmıştır" dedi. Öğr. Gör. Melis Merve Çakal, "Covid-19’un bulaşma oranını engellemek için uygulanan sosyal izolasyon ve karantina altına alınmak gibi önlemler bireylerin stres yönetimini zorlaştırmakta olduğunu ifade etti ve bunun sonucunda bireyler spor yapma veya günlük hareketlerinin kısıtlanmasının yanında gereğinden fazla kalori alma alışkanlıkları kazanmaya başlamışlardır" dedi.

Öğr. Gör. Melis Merve Çakal, "bireylerin değişen alışkanlıkları sonucu beden kitle indekslerinin kontrolsüz artması söz konusu olmaktadır" dedi. Ayrıca Öğr. Gör. Melis Merve Çakal, beden kitle indeksinin kontrolsüz artması obeziteye neden olmaktadır, obezitenin neden olduğu yandaş hastalıklar diyabet, kalp-damar hastalıkları ve ortopedik sorunlar gibi sayılabilir dedi. Öğr. Gör. Melis Merve Çakal, "Salgın nedeniyle yoğun bakımda bakılan hastaların yandaş hastalıklarının da olması hastaların bakım ihtiyacını arttırmaktadır" dedi. Ayrıca Çakal, bu durumun sağlık çalışanlarının iş yükünü arttırmakta olduğunu ve hastaların ise yoğun bakımda kalış süresi uzattığını ifade etti. Öğr. Gör. Melis Merve Çakal, "Covid-19 sürecinde artan obezite prevelansı sonucu hastalıkların önüne geçilmelidir" dedi. Çakal, bunun için evde kaldığımız bu süreçte yapabileceğimiz öncelikli uygulamaları; ev ortamına uygun egzersizler yapmak, yenilen besinlerin besin ve kalori değerlerini kontrol ederek tüketmek, stresle baş etme yöntemleri için destek almak olarak sıraladı.

Öğr. Gör. Melis Merve Çakal sözlerini şu şekilde tamamladı: "Kısacası pandemi koşullarında sağlıklı yaşam biçimi davranışları terk edilmemelidir. Sağlıklı olabilmek için dengeli ve yeterli beslenmeye önem vermeli, karantina sürecinde ev ortamına uygun spor yapmayı ihmal etmemeliyiz"

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01