AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

All on Four Tekniği

04.04.2019 Per 09:10

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO), Ağız ve Diş Sağlığı Programı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Yılmaz All on Four Tekniğini anlattı.

İGÜ SHMYO Ağız ve Diş Sağlığı
Travma veya uzun yıllar dişsizlik sonucu çene kemiklerinde rezorpsiyon (kemik erimesi) görüldüğünü belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Yılmaz, "Bu rezorpsiyon sonucunda protezlerin tutuculuğunda azalma söz konusu olabilmektedir. İleri cerrahi teknikler ile bu rezorpsiyonların tedavisi mümkün olmakla birlikte beraberinde pek çok komplikasyon getirebilmektedir" ifadelerini kullandı.
 
Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Yılmaz, "Aşırı kemik kaybından dolayı protez kullanamayan hastalara ‘All on four’ tekniği ile alt çene veya üst çeneye yerleştirilen 4 adet implant yardımı ile hastanın 1-3 gün içerisinde geçici dişleri yapılarak dişsizliğe son verilebilmektedir. Bu teknikte ön bölgelere 2 adet implant ve arka bölgelere de özel açılar ile yerleştirilen 2 adet implant ile tedavi yapılmaktadır. All on four tedavisinde tedavi öncesi hastalardan ölçü alınıp geçici protezleri hazırlanır. Lokal anestezi altında hastanın çekilecek dişleri varsa bunlar çekilir ve implantlar yerleştirilir. Hastanın ağzına yerleştirilen implantların üzerinden ölçü alınarak 24 saat içerisinde geçici dişler yapılıp hastanın ağzına yerleştirilir. Hastanın kemiğin kalitesine göre 2 veyahut 3 ay implantların kemikle kaynaşması beklendikten sonra daimi protezler yapılmaktadır. All on four yöntemi ile hastaya ileri cerrahi teknikler uygulamadan aynı gün ve tek aşamada özel tekniklerle implantlar yerleştirilerek sabit dişlere kavuşturulabilir" dedi. 
 
 

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01