ORTOPEDİK PROTEZ VE ORTEZ

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Bu program değişik nedenlerle kollarını ve bacakları gibi uzuvlarını kaybeden kişilere söz konusu uzvun ve işlevlerinin yerini tutabilecek protezler ile kas-iskelet ve sinir sistemiyle ilgili patalojik durumlarda işlevselliği arttırıp ağrı ve sıkıntıları azaltacak, estetik ve fonksiyonel ortezleri yapabilecek seviyede ortepedik protez ve ortez teknikerleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Programın Hedefi

Bu programda protez ve ortez yapımı için hastadan ölçü alabilen, aldığı ölçü modelini işleyebilen, protez ve ya ortez haline getirebilen, ayarlamalarını yapabilen alanının gerektirdiği sorumlulukları üstlenebilecek teknik elamanlar yetiştirmek hedeflenmektedir.

Kariyer Olanakları

Ortopedik Protez ve ortez teknikerliğinin kadrosu hastanelerde Sağlık Teknikeri olarak bulunmaktadır. Bu konuda faaliyet gösteren özel işyerlerinde de yetişmiş elemana ihtiyaç vardır. Ayrıca meslek elemanlarının kendi işyerini açma şansı da bulunmaktadır. Sürekli gelişen ve teknolojik gelişmeyle kendini yenileyen bir dal olduğundan bu alandaki yetişmiş personel ihtiyacı giderek artmaktadır. Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, Biyomedikal Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Yatay Geçiş ile Geçilen Programlar

YGS-2 puan türüyle öğrenci kabul eden sağlik bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

Dikey Geçiş ile Geçilen Programlar

Biyomedikal Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans bölümlerine dikey geçiş sinaviyla geçiş yapabilirler.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Piyade Onbaşı Murat Şengöz Sokak No:8 Avcılar/ İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01

E-mail

bilgi@gelisim.edu.tr