ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ

Genel Bilgiler

Programın Amacı

Programın amacı, beyindeki bilişsel ve davranışsal fonksiyonların analizi veya bu fonksiyonların yitimi ile ortaya çıkacak hastalıkların tetkiki için gerekli EEG (Elektroensefalografi), EMG (Elektromiyografi) ve PSG (Polisomnografi) gibi elektronörofizyolojik yöntemleri hekimin gözetiminde hastalara uygulamaktır. Bu çerçevede hastanın uygulama ön hazırlığını yapma, hekimi hasta hakkında bilgilendirme, prosedür boyunca hastanın durumunu gözleyerek herhangi bir olumsuz durumda hekimle birlikte müdahale edebilecek, yöntemi uygularken hastanın genel sağlık durumunu kontrol edebilecek ve tüm bunları uygulayabilecek düzeyde el becerileri gelişmiş yetkin ve sorumlu eleman yetiştirmek hedeflenmektedir.

Programın Hedefi

Programin ana hedefi Elektronörofizyolojik uygulamalarda görev alacak yetkinlikte ‘Elektronörofizyoloji Teknikeri’ yetiştirmektedir. Bu hedef doğrultusunda, başta nöroloji olmak üzere, KBB, psikiyatri, fizik tedavi, pediatri, göğüs hastaliklari ve fizyoloji gibi çok çeşitli alanlardaki uzmanlarin gözetimi ve denetiminde uyumlu çalişabilecek, Elektronörofizyoloji konusunda en son bilgilerle donatilmiş, el becerileri ve sosyal iletişimi yüksek, etik değerlere saygili Elektronörofizyoloji Teknikerleri yetiştirmek hedeflenmektedir.

Kariyer Olanakları

Önlisansta mevcut tüm sağlık bölümlerine geçiş imkanı bulunmaktadır.

Yatay Geçiş ile Geçilen Programlar

“Elektronörofizyoloji” ön lisans programlarini başari ile bitirenler, ÖSYM tarafindan açilan Dikey Geçiş Sinavi’nda(DGS) başarili olduklari takdirde “Acil Yardim ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlik Hizmetleri, Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon” lisans programina dikey geçiş yapabilirler.

Dikey Geçiş ile Geçilen Bölümler

Mezunlar ‘Elektronörofizyoloji Teknikeri’ ünvani alarak kamu ve özel hastaneler ile poliklinikler başta olmak üzere elektromyografi, elektroensefalografi, uyarilma potansiyelleri, introperatif monitorizasyon ve uyku-polisomnografi ünitelerinde çalişabilirler. Ayrica Kamu Personeli Seçme Sinavi'na (KPSS) göre Sağlik Teknikeri olarak atanabilmektedirler.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01