SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ

Programın Amacı

Eğitim süresi:2 yıl İsteğe bağlı hazırlık:Var Puan türü:YGS-6 İkinci Öğretim:Var Amaç: Ülkemizde ve dünyada hızla gelişen sağlık sektörü; Sağlık sektörünün ihtiyacı olan nitelikli,işletmecilik bilgisine ve hastane yönetimi bilgisine sahip,sağlık kurumlarının orta ve üst düzey yönetim kademelerinde çalışacak iletişimi güçlü,sağlık sektörüne özgü bilgi ve beceriye,tıbbi terminoloji,bilgisayar bilgisine sahip nitelikli ara elemanları sağlık sektörüne kazandırmaktır. Sağlık kurumları işletmeciliği bölümü,öğrencilere teorik ve uygulamalı eğitim programı ile günümüzde hızla büyüyen sektörlerden biri olan Sağlık Hizmetleri sektörüne ihtiyaç duyulan eğitilmiş nitelikli ara elemanları kazandıracaktır. Sağlık kurumlarının çağdaş işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi gereğinin giderek daha fazla hissedilmesi ile bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinme artacaktır.Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı;sağlık kurumlarının ihtiyaç duyduğu elemanları gerek teorik gerek pratik alandaki eğitim uygulamaları ile hazırlamaktadır.

 
Programın Hedefi

1-İletişimi güçlü,sektöre özgü bilgi ve becerilere sahip araştırmayı bilen öğrenciler yetiştirmek. 2-Hastane yönetimi bilgisine,işletme bilgisine sahip sağlık sektörüne özgü bilgi ve beceriye sahip bireyler yetiştirmek. 3-Sağlık sektöründe çalışacak adaylara,fayda sağlayabilecek eğitimler vermek.

 
Kariyer Olanakları

Sağlık Sektöründe İdari, birimleri olan; Kamu ve Özel Hastaneler, Sosyal Güvenlik Kurumları, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri, Medikal Cihaz Üreten Şirketler, Belediye Sağlık Merkezleri, Tıbbi Laboratuvarlar, Ecza Depoları, Rehabilitasyon Merkezleri, Sağlık Turizm Şirketlerinde.

 
Yatay Geçiş ile Geçilen Programlar

İşletme Yönetimi ( Türkçe - İngilizce ), Lojistik,Muhasebe ve Vergi Uygulamalari Bankacilik ve Sigortacilik, Diş Ticaret, Emlak ve Emlak Yönetimi , İnsan Kaynaklari Yönetimi, Pazarlama, Turizm ve Otel İşletmeciliği,

 
Dikey Geçiş ile Geçilen Programlar

1-Sağli idaresi 2-Sağlik Kurumlari İşletmeciliği 3-Sağlik Kurumlari Yöneticiliği 4-İşletme

 
I.Öğretim (Toplam Kontenjan) 7
I.Öğretim (Ücretli)
I.Öğretim (%100 Burslu) 7
I.Öğretim (%50 Burslu)
I.Öğretim (%25 Burslu)

II.Öğretim (Toplam Kontenjan)
II.Öğretim (Ücretli)
II.Öğretim (%100 Burslu)
II.Öğretim (%50 Burslu)
II.Öğretim (%25 Burslu)

Bölümün Eğitime Başladığı Yıl 2009-2010
Puan Türü YGS6
Öğrenim Süresi 2
Öğrenim Dili Turkish

Yarıyıl 1 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 2 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 3 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 3 - Seçmeli

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 4 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 4 - Seçmeli

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS